جزئیات گروه خصوصی

administrators

فهرست اعضا

 • سایر قسمت‌ها - از یک تا سی

  یکی از اهداف برای راه‌اندازی این انجمن برای خود من این بود که حرف‌ها و نظرات و توضیحات پراکنده‌ای که از جاهای مختلف به دستم میرسه رو در یک جا تجمیع کنم.
  برای قسمت‌های جدید که تاپیک جدید میسازم، ولی برای قسمت‌های قدیمی‌تر ترجیح دادم همه رو اینجا بگذارم.

  پست شده در Radio Daal | رادیو دال
 • ویو از اجنبی، وحیده از لهستان

  وحیده از پادکست اجنبی در این قسمت مهمان رادیو دال شده. وحیده چندین ساله که در لهستان زندگی میکنه. همونجا برای خودش پادکستی به نام اجنبی درست کرده که در اون راجع به اتفاقات و تجربیات شخصی خودش صحبت میکنه.

  در این قسمت راجع به مسیری که وحیده در این سال‌ها طی کرده، روابط و دوستانی که در حین زندگی در خارج ایران برای خودش در داخل ایران پیدا کرده، تاثیر زبان انگلیسی در شکل‌گیری شخصیتش و خیلی موضوعات دیگه صحبت کردیم.

  viv.jpg

  پست شده در Radio Daal | رادیو دال
 • محسن، یکی حقوقی از نیویورک

  در این قسمت از پادکست به سراغ یک رشته و یک شهر جدید رفتیم. این بار با محسن همراه شدیم که در رشته‌ی حقوق تحصیل کرده و در شهر نیویورک زندگی میکنه، یعنی در واقع زندگی میکرده. پس از چند سال زندگی در نیویورک زمانی که ما این مکالمه رو ضبط میکردیم محسن به تازگی به شهر سن‌دیه‌گو در ایالت کالیفرنیا رفته بود.

  cover.jpg

  پست شده در Radio Daal | رادیو دال
 • RE: قسمت سی و دو: شاهین از استرینگ‌کست

  چند روز پیش در جستجویی ساده به یک صفحه برخوردم که در اون بهار در یک پست چکیده‌ای از صحبت‌های ما در این قسمت رو بیرون کشیده بود.
  به طرز شگفت‌آوری خلاصه‌ی خوبی شده بود و خیلی از نکات جالبی که راجع بهشون صحبت کردیم رو بیرون کشیده بود.
  آدرس برای تماس با نویسنده وبلاگ رو هرچه کردم پیدا نکردم. ولی خب حالا برای اینکه این نوشته گم نشه و بقیه هم بتونن ازش استفاده ببرن اینجا قرارش میدم:

  آرش میگه من اگه بچه داشته باشم نمیذارم تلویزیون ببینه.تونمیتونی از گل و گیاه و طبیعت لذت ببریPhotographer در حالی که مرد آهنی کلاهشو سرش میکنه و میره با سفینه اش با سیاره های دیگه میجنگه. همه اینا رو توی چشم بچه میزنی. مثلا من هیچ فیلم وسریالی رو ندیدم با زمان بازی کنه و خوب دربیاد به جز حماسه دارن شان.

  شاهین داره میگه ما وقت پادکست کمه نمیگیم اینا بیست تا موشک تردن که تهش شده این. روحیه این که شکست رو نپذیریو رویایی که داری براش مایه بذاری. الان دیگه این بیشتر تو بیزینس هست مثل جابز.

  در مورد قسمت جنگ های فضایی یه بازه ای بود کندی میاد به شوروی ها پیشنهاد میده میگه ما که داریم یه کار رو میکنیم. بیاین یکیش کنیم. نیروهای ما و نیروهای شما بیان دست در دست هم با هم بفرستیم. حتی نزدیک به عملی شدن هم میرسه. الان که داریم جدا میشیم. حتی هر کشوری که میری خودشون جدا هستن.

  آرزوی ما این بود که ماشین پرنده داشته باشیم. چیزی که گیرمون اومد 140 کاراکتر بود. سطح انتظارات و توقعمون خیلی اومده پایین. و این منو ناراحت میکنه که الان بزرگترین مغز ها و نابغه ترین انسان ها رو کره زمین دارن روی این کار میکنن که تو چطوری روی این تبلیغ ابلهانه کلیک بکنی.

  روز به روز بایدآگاه تر بشیم که این چیزی که من مصرف میکنم چیه. این که بری توی اکسپلور ایستاگرام اسکرول کنی هرچی اینستاگرام بهت میگه روببینی یا اینکه من این ساعت میخوام رادیو دال رو گوش بدم یا استرینگ کست رو گوش بدم. الان دیگه داره mindless browsing میشه. تو نت فلیکس که میری سریال که تموم یشه بلافاصله پیشنهاد بعدی رو میده بهت. تو فکر نکن من بهت میگم چه کار کنی چی ببینی چی بپوشی. شاهین: مغز یه حالتی داره نوروپلاستیسیتی که نورون ها با توجه به کاریکه با مغز میکنی کارکردهاشون عوض میشه احساس میکنم هفت هشت تا نسل بگذره شاید قدرت cognitive فکر کردن شروع به سست شدن کنه. مثل عضله است دیگه. استفاده نکنی میره.

  چین یه مشکلی که داره اینه که جواب میده. قرار نبود همچین رویکردی جواب بده. اون زمان که چین رشد اقتصادیشو شروع کرد مشاور های کلینتون گفتن باید یه کاری کنیم. تهش نتیجه این شد که آقا این سیستم جواب نمیده بذار هر کاری میخوان بکنن، سیستمی که غیر دموکراتیک باشه میکشه. مگه میشه مردم اینا با این همه محدودیت نمیتونن. الان به یه جایی رسیده که مردم چین خواستا این هستن که با معتریضین هنگ کنک برخورد بشه چون دموکراسی میخوان.

  در هر حال authority باید به چالش کشیده بشه، حتی پدر و مادر. مثلا وقتی یه چیزی رو به بچه Force میکنن. سوال کن.کنجکاو باش. من یه آدمی هستم که WOW Factor بالایی دارم. راحت هیجان زده میشم. یه تد تاک میگفت اجازه بدید Bewilder بشید. حیرت زده بشید.

  پست شده در Radio Daal | رادیو دال
 • حمایت مالی از رادیو دال

  از این پس رادیو دال صفحه حمایت‌های مالی خواهد داشت. در رابطه با این موضوع چندین نکته رو باید بگم:

  • اول اینکه تا به امروز رادیو دال درآمدزایی خاصی نداشته. تنها مورد یک اجرای زنده بود که عواید اون هم خرج خرید پیکسل، پذیرایی و سفر به اصفهان برای ضبط یک قسمت شد (که هنوز منتشر نشده). نگاه من به پادکست به عنوان منبعی برای کسب درآمد نبوده؛ کار جذاب و هیجان‌انگیزیه که انجام میدم و خوش میگذره.

  • مورد دوم اینکه در هر حال گرداندن چنین پادکستی هزینه‌هایی داره، البته من سعی کرده‌ام تا حد امکان با پرهیز از وابستگی به سرویس‌های دیگه هزینه‌ها رو کاهش بدم، ولی خب باز هم مواردی غیر قابل اجتنابی وجود داره؛ هزینه‌هایی که در طول این سه سال با در نظر گرفتن وضعیت دلار زیادتر هم شده. علاوه بر اینکه در بعضی نقاط مثل کیفیت صدا میشه با صرف هزینه کارهایی انجام داد.

  • گفتن این موضوع برای خودم هم عجیبه و جالبه، ولی اولین بار ایده راه انداختن حمایت مالی توسط یکی از شنونده‌ها مطرح شد؛ و عجیب‌تر اینکه بعدا این درخواست توسط چند نفر دیگه تکرار شد. بدون شک داشتن شنونده‌هایی تا این حد عزیز و دوست‌داشتنی که کمک به سرپا بودن و بهتر شدن پادکست براشون دغدغه است یکی از بهترین تجربه‌های من در رادیو دال بوده.

  • سایت‌ها و سرویس‌هایی هستند که اجازه میدن به راحتی و با چند کلیک یک صفحه برای حمایت مالی راه‌اندازی کنید، کارشون هم واقعا درسته. ولی خب دو تا موضوع وجود داشت: اولا که اگر به سابقه‌ی پادکست هم نگاه بندازید من هر چیزی که بدونم میتونم بسازم رو خودم درست میکنم. دو هم اینکه دوست نداشتم همینطوری یه لینک بدم که برید و کمک کنید. برام مهم بود شنونده‌ها بدونن در مورد این موضوع فکر شده و کار انجام گرفته. در کنارش به یک نقطه اتکا و کاری که شروع حمایت مالی رو نمایندگی بکنه نیاز داشتم.

  • اینجا بود که ریحانه وارد شد! علاقه‌ی من به نقاشی و تصویرگری بی‌اندازه زیاد و استعدادم در اونها بی‌اندازه اندکه. با این حال برام مهم بود بتونم برای اینکار یه تصویرسازی خوب و واقعی داشته باشم، چیزی که بتونه اتفاقات پشت داستان رو به خوبی نمایش بده. پیدا شدن ریحانه با این حجم از استعداد و نگاه همسانی که ما داشتیم چیزی کم از معجزه نداشت. نتیجه کار شد تصویرسازی بی‌نظیری که در پایین مشاهده میکنید.

  • در طول این مدت به تدریج یه لیست از مواردی که در پادکست هزینه داشتند و یا با صرف هزینه امکان بهبودشون وجود داشت رو درآوردم. کنار هم قرار دادن این موارد همراه با راه افتادن سرویس‌های پرداخت و آماده شدن کار تصویرسازی از سمت ریحانه، پروژه‌ی حمایت مالی رو در سمت من کامل کرد، و حالا و در اینجا این صفحه رو به سایت اضافه کردم.

  donate.jpg

  چرا کمپین نه؟

  قبل از راه انداختن این صفحه با افرادی که تا قبل از این تجربه‌ای در این زمینه داشتند صحبت کردم و پیشنهاد اکثر اونها راه انداختن کمپین بود. به این صورت که یه هدف‌گذاری انجام بدیم و سعی کنیم در زمان مشخصی به اون برسیم.

  به رغم اینکه حرف این دوستان صد در صد درست بود من از خودم پرسیدم خب کمپین رو برای چی راه بندازم؟ اولین جواب خرید میکروفن بود. ولی همونطور که من قبلا در پستی راجع به کیفیت ضبط توضیح دادم کیفیت ضبط در پادکستی مثل رادیو دال لزوما به خرید یک میکروفن بهتر نمیشه. علاوه بر اینکه در این مرحله از کار نیازمندی‌های ضروری‌تری داریم.

  همونطور که در صفحه حمایت توضیح داده‌ام در مورد رادیو دال هزینه‌هایی که وجود داره یا هزینه‌های خورد و پراکنده هستند، و یا هزینه‌های ماهانه. راه انداختن کمپین برای چنین شرایطی به نظرم نتیجه دلچسبی برای مشارکت‌کننده‌ها نمیتونست داشته باشه.

  چرا حمایت مالی؟

  میخوام رو راست باشم و بگم اصلی‌ترین دلیل برای راه انداختن این ساز و کارِ حمایتی حس خوبی بود که میدونستم به دنبال خواهد داشت.

  تصور اینکه میبینی یه نفر از جایی دور، کسی که تا به حال ندیدی، حاضر شده با ارسال مبلغی که در ازاش زحمت کشیده و تلاش کرده، حالا هرچقدر هم اندک، به یک فعالیت جمعی و خودمونی کمک کنه، چنان من رو به هیجان میاره که نمیتونستم ازش چشم‌پوشی کنم.

  و خب امیدوارم این حس خوب برای شما وجود داشته باشه، با در نظر گرفتن اینکه میدونید کمک‌های شما چطور میتونه مشوق و انگیزه برای ادامه دادن این مسیر و پایدار بودنش بشه.

  کارهای هیجان‌انگیز زیادی هست که میشه انجام داد و این همکاری میتونه راه برای حرکت به سمت اونها رو هموار کنه.

  حمایت‌های خارج از کشور

  بذارید به خاطر تاثیرگذاری بالایی که دارند در یه بخش هم مشخصا راجع به حمایت‌های خارج از کشور صحبت کنم. بر اساس آمار چیزی در حدود چهل درصد از شنونده‌های رادیو دال در خارج از کشور مستقر هستند. اگر درصد خیلی کمی از این شنونده‌ها حاضر باشن از طریق روش‌هایی مثل پترئون کمکی مالی اندک و مستمری به پادکست داشته باشند پادکست به راحتی میتونه با استقلال تمام به پیش حرکت کنه، فرصت برای بهبود کیفیت کار فراهم میشه، و خب مسلما برای من هم فرصتی میشه تا خیلی جدی‌تر در این زمینه کار کنم.

  pat.png

  در نهایت ...

  در نهایت هیچ حمایتی بیشتر و باارزش‌تر از حضور شما و همراهی با من و پادکست نیست. میدونم خیلی کلیشه‌ای ممکنه به نظر بیاد، ولی واقعا همینطوره. مسلما بزرگترین بُرد برای من این بوده که این فرصت رو داشته‌ام تا به واسطه این پادکست با افراد بی‌نظیر و باحالی آشنا بشم.

  پست شده در وبلاگ
 • پادکست رادیو دال چطور ساخته می‌شود؟

  گاهی افرادی به من پیام میدن و سوال می‌پرسن که برای تهیه پادکست از چه برنامه‌هایی استفاده می‌کنی و چطور کار ضبط و ویرایش رو انجام میدی. یکی از این افراد محمد بود که قبلا یک قسمت باهاش ضبط کرده بودیم. نتیجه این سوال و جواب‌ها بین من و محمد شد یک پادکست جدید به نام قلم جادو. این اتفاق باعث شد تصمیم بگیرم به امید اینکه این حرف‌ها فردا روزی به درد نفر دیگه مثل محمد بخوره، در یک پست به صورت کامل از صفر تا صدِ تهیه و انتشار یک قسمت از رادیو دال رو تشریح کنم. علاوه بر این یادم نرفته که خود من هم در روز اول کار تهیه پادکست رو با کمک گرفتن از پست جادی شروع کردم و حالا وقتشه منم سهم خودم رو ادا کنم.

  در رابطه با ساخت پادکست پیش از این مطالب و پست‌های خوب دیگری هم نوشته شده. این نوشته با اکثر مطالب پیشین از چند منظر متفاوته: اینجا راجع به ساخت پادکست و اینکه چیکار باید بکنید حرف نزدم، در مورد این موضوع مطلب زیاده. من اینجا میخوام ریز به ریز راجع به هر قدمی که برای انتشار یک قسمت برمیدارم صحبت کنم. نکته خوبِ داستان اینه که من همه کارهای پادکست رو خودم انجام میدم و از سرویس خاصی استفاده نمیکنم، برای همین در این پست هم میتونید با راه‌حل‌های ساخت و انتشار پادکست بدون وابستگی به سرویس‌های جانبی آشنا بشید، و هم نرم‌افزارهایی که من باهاشون کار میکنم و همگی آزاد و رایگان هستند رو بشناسید.

  دقت داشته باشید که یه بخش‌هایی از این پست که مربوط به انتشار پادکسته تا حدودی تخصصی است. اشاره به این مباحث فقط برای کامل بودن این نوشته است و خیلی لازم نیست روشون دقیق بشید.

  leon.jpg

  تجهیزات و برنامه‌ها

  میکروفن

  مهم نیست داستان روایت می‌کنی، مقاله‌ای رو تعریف میکنی یا برنامه‌ات مصاحبه‌ایست، اولین نیازمندی برای ساخت پادکست یه میکروفونه که کار کنه و منظور از کار کردن اینه که کیفیت قابل قبولی داشته باشه. در حال حاضر من به میکروفن حرفه‌ای دسترسی ندارم. اوائل کار بهترین میکروفنی که بهش دسترسی داشتم میکروفن خود لپ‌تاپ بود. اما بعدا یه هدست شیائومی گرفتم. در کل کیفیت بد نیست و کار رو راه میندازه. برای اینکه موقع ضبط نویز نداشته باشم حواسم هست چه ساعتی زمان گفتگو رو تنظیم میکنم. کولر و تلویزیون رو خاموش میکنم. بسته به مدل لپ‌تاپ ممکنه وقتی سیستم به برق وصله یه نویز رو صدا بیفته. چک کنید و اگر این مشکل هست قبل از ضبط لپ‌تاپ رو کامل شارژ کنید تا موقع ضبط به برق نباشه.

  البته من فقط زمانی می‌تونم از هدفونم استفاده کنم که مکالمه دورادور باشه. در صحبت‌های رو در رو هنوز همون میکروفن لپ‌تاپ بهترین گزینه‌ای که دارم. البته در کنارش با گوشی هم صحبت‌ها رو ضبط می‌کنم تا اگر مشکلی پیش اومد یا بنا به دلایلی کیفیت ضبط بد شد بتونم از این نسخه استفاده کنم.

  در رابطه با تاثیر میکروفن در ضبط و چگونگی بهبود عملکرد اون قبلا در یک پست به صورت مفصل توضیحاتی داده‌ام.

  ضبط مکالمه

  اگر رادیو دال رو گوش داده باشید می‌دونید که بیشترین مهمان‌های برنامه در خارج از کشور هستند. در نتیجه نیاز به راهی هست که من بتونم با یک کیفیت مناسب با اونها تماس بگیرم و گفتگو رو ضبط کنم.

  راه‌حل‌هایی که برای این کار هست همگی مشکلاتی دارند. روشی که از همه کم دردسرتره اینه که از طریق اسکایپ تماس بگیرید و مکالمه رو ضبط کنید. ولی خب زمانی که من پاکست رو شروع کردم فکر کنم این قابلیت در اسکایپ وجود نداشت. برای همین در اون زمان گاهی با نرم‌افزار AudioHijack صدا رو از روی اسکایپ میگرفتم و ضبط میکردم.

  علاوه بر این یک راهکار دیگه که چندین بار ازش استفاده کردم ضبط صدا به صورت جداگانه بوده. به این صورت که هر دو طرف صدای خودشون رو جداگانه ضبط میکنند. من بعدا این صداها رو در نرم‌افزار ویرایش صدا با هم تلفیق میکنم. مشکل اصلی در این روش اینه که باید حواست باشه صدای میکروفن به بلندگو نرسه تا صدا دوبار ضبط بشه.

  راهکارهای دیگری هم مثل TryCast وجود داره که بهتون اجازه میدند از طریق وب تماس رو برقرار کنید و ضبط داشته باشید، ولی خب همگی پولی هستند (ماهی ده دلار).

  ویرایش صدا

  بعد از اینکه گفتگو ضبط شد نوبت این میشه که این فایل‌ها ویرایش بشن. گزینه‌های شیک و ترتمیزی مثل آدوب آدیشن برای این کار موجوده، اما من علاقه‌ای به نصب برنامه‌های کرک شده نداشتم. گاراژبند گزینه خوبی بود، اما امکانات محدودی برای ویرایش صدا داشت و بیشتر به درد موزیسین‌ها میخورد. برنامه‌ای که من از ابتدا تا الان ازش استفاده می‌کنم Audacity هستش. نرم‌افزار آزاده، قابلیت‌های خوبی داره و کلی آموزش برای موجوده.

  در این قسمت، کارهای عمده‌ای که من انجام میدم شامل نویزگیری، همسان‌سازی سطح صدا، حذف قسمت‌های زائد و اضافه کردن Intro و Outro و همینطور موسیقی به کاره. رادیو دال که خیلی outro نداره، ولی برای intro لازمه یه قسمتی خودم ضبط کنم. ضبط صدا رو داخل خود Audacity انجام میدم. در مورد موسیقی هم از مجموعه‌ای که دارم یه چیزی اضافه میکنم.

  موسیقی

  انتخاب موسیقی مناسب از همون اوائل یکی از کارهای زمانبر بود. گذاشتن آهنگی که خوب با حال و هوای گفتگو همخوانی داشته باشه میتونه ساعت‌ها وقت بگیره. بعد از یه مدت من این حساسیت در انتخاب آهنگ رو کنار گذاشتم و از یه مجموعه آهنگِ رایگان استفاده می‌کنم. هم زمان کمتر میگیره، هم مطمئن هستم به خاطر نقض کپی‌رایت امکان حذف از بسترهای مختلف پیش نمیاد.

  البته احتمال این موضوع تقریبا صفره، همینطور امکان شکایت از شما به خاطر استفاده از آهنگ، حتی اگر در خارج از کشور باشید. اما در کل به نظرم دادنِ حس خوب به شنونده با چیزی که برای من نیست کار صحیحی نیست و ممکنه توقعی به وجود بیاره که برطرف کردنش فراتر از توان من باشه.

  در مورد پیدا کردن موسیقی رایگان هم بگم که الکی تو سایت‌هایی که ادعا می‌کنن آهنگ رایگان میدن وقت خودتون رو هدر ندید. گشتم نبود، نگرد، نیست. برای موسیقی رایگان فقط به دو تا منبع می‌تونید اتکا کنید: آرشیو موسیقی مجانی و ساوندکلاود. اولی که قابلیت جستجو خیلی نداره، دومی هم باید بگید دنبال موسیقی با حق نشر آزاد هستید و برید بین میلیون‌ها آهنگ بگردید.

  کاور قسمت

  هر قسمت از پادکست یه کاور داره که من از روی عکسی که مهمان برنامه در اختیارم میذاره آماده میکنم. برای اینکار از برنامه Gimp استفاده می‌کنم که معادل آزادِ فوتوشاپه. در کنارش اگر لازم باشه به صورت دسته‌ای اصلاحی روی عکس‌ها انجام بدم از دستورات خط‌فرمانی مثل convert و ffmpeg استفاده میکنم.

  کلیپ

  تا همین اواخر من از تهیه کلیپ که تصویر متحرک داشته باشه عاجز بودم. اما یه برنامه برای ویرایش ویدئو پیدا کردم به اسم Shotcut. این برنامه هم اپن سورسه و می‌تونید رایگان نصبش کنید. Audio Spectrom Visulization به شما این اجازه رو میده که روی کاور خودتون بر اساس یک کلیپ صوتی موج صدا درست کنید و تصویر متحرک داشته باشید.

  ویرایش تگ

  روی فایل صوتی هر قسمت از پادکست توضیحاتی وجود داره که مشخصات اون فایل، مثل نام، نام سازنده، سال انتشار و غیره و توضیح میده. در سیستم عامل مک برای این کار من از برنامه MusicBrainz Picard استفاده می‌کنم.

  هاست کردن

  خب، تا اینجا من فایل صوتیِ ویرایش شده خودم رو دارم. کاور و کلیپ هم براش تهیه کرده‌ام و میتونیم بریم سراغ انتشار. اولین قدم برای انتشار قرار دادن فایل بر روی اینترنته. برای این کار نیاز به یک هاست داریم تا بعد از آپلود شنونده‌ها بتونن اونو دانلود کنن. سایت‌های مختلفی این خدمات رو میدن، مثل بلوبری، لیب‌سین و پادبین. ولی اگر مثل من در ایران هستید و دستتون بسته است اینها به دردتون نمیخورن.

  در حال حاضر پرطرفدارترین گزینه برای هاست کردن پادکست در ایران سایت Anchor هست که خدمات رایگان هم ارائه میده. من چون برام مهمه کنترل کامل داشته باشم فایل‌ها رو خودم هاست میکنم سراغش نرفته‌ام، علاوه بر اینکه اون زمانی که من شروع کردم اصلا انکری هم نبود. در یک دنیای آزاد احتمالا سراغ Amazon AWS یا گوگل کلاود میرفتم، اما در داخل هم گزینه‌هایی هست، ولی متاسفانه هزینه زیادی دارند. خود من از آرکایو استفاده میکنم.

  نوشتن پست

  هر قسمت از رادیو دال یک پست در سایت برای خودش داره که توضیحات کامل اون قسمت رو شامل میشه. در این پست چارچوب گفتگو، سرفصل‌های صحبت و لینک‌ها و مطالب تکمیلی آورده میشه.

  من عموما متن‌ها رو در برنامه‌های Pages و VSCode مینویسم. در کنار این دو تا استفاده خیلی زیادی هم از Typora دارم، هم به عنوان محلی برای یادداشت‌های کوتاه، و هم برای نوشتن پست‌های بلند (مثل همین پست). بعد دستکاری کردن قالب‌ها و افزودن یک فونت مناسب، تایپورا در حال حاضر انتخاب اول من برای نوشتن در سیستم عامل مک هست.

  آماده‌سازی سایت

  خب، تا اینجا من فایل صوتیِ ویرایش شده رو آماده و روی هاست آپلودش کرده‌ام. کاور، کلیپ و متن برای سایت هم تهیه شده و میتونم بریم سراغ انتشار.

  سایت رادیو دال با برنامه جکیل و به صورت استاتیک تولید میشه. خوبی این قضیه اینه که علاوه بر سرعت بالا، به راحتی و به صورت رایگان میشه بر روی اینترنت قرارش داد. در حال حاضر سایت رادیو دال توسط Netlify سرو میشه، از همونجا هم گواهی SSL براش گرفته‌ام.

  همچنین برای اینکه امکان قرار دادن کامنت در هر پست امکان‌پذیر باشه از سرویس Disqus استفاده میکنم که متاسفانه از ایران در دسترس نیست.

  در این مرحله با ساخت یه موضوع جدید انجمن رو هم آماده میکنم تا شنونده‌ها بتونن در اونجا هم نظرات خودشون رو بذارن. برای ساخت این انجمن از برنامه NodeBB استفاده کرده‌ام.

  انتشار پادکست

  انتشار پادکست به صورت انتشار یک پست در سایت و به روزرسانی فید انجام میشه. بعد از اینکه از درست بودن همه چی روی سیستم خودم مطمئن شدم، تغییرات رو روی گیت‌هاب پوش میکنم و پس از اون نتلیفای سایت رو به روز شده رو سِرو میکنه.

  اگر راه‌اندازی سایت به نظر کمی پیچیده شد حق دارید. از گزینه‌های دیگه‌ای مثل وردپرس هم میشد استفاده کرد، ولی در اونصورت لازم بود برای سرور هزینه پرداخت بشه. (البته همین الان هم به خاطر انجمن یک سرور گرفته‌ام، ولی در کل نوشتن پست‌ها در فایل برای من خیلی منطقی‌تر و قابل فهم‌تره تا اینکه ببرم بذارمشون داخل دیتابیس)

  اطلاع‌رسانی

  من از قبل یک فایل با فرمت مشخص برای انتشار روی هر پلتفرم اجتماعی آماده کرده‌ام. مطابق با همون پست‌ها رو آماده میکنم. پس از این انتشار قسمت جدید در تلگرام و توئیتر با روند عادی انجام میشه. برای اینکه لازم نباشه از پشت لپ‌تاپ برم سراغ گوشی، با عوض کردن Agent مرورگر، این امکان برام مهیا میشه که از داخل مروگر در اینستاگرام هم پست رو منتشر کنم (البته با این روش فیلم نمیشه قرار داد). همچنین توضیحات در رابطه با قسمت جدید برای مخاطبانی که در لیست ایمیل عضو هستند توسط MailChimp ارسال میشه. استفاده از این سرویس تا زمانی که کمتر از هزار مشترک دارید رایگانه، و من کم کم دارم به این محدوده نزدیک میشم.

  چک کردن و خاتمه

  بعد از انتشار یه قسمت مطمئن میشم که اون قسمت به درستی روی برنامه‌های مخصوص پادکست در دسترسه. البته این موضوع ممکنه تا چند ساعت بعد از انتشار هم طول بکشه. اگر عجله داشته باشم در سایت iTunes Connect میرم و دکمه رفرش رو میزنم. بعد از اینکه مطمئن شدم همه چی داره درست کار میکنه درب لپ‌تاپ رو میبندم و تمام.

  خلاصه

  • ضبط صدا: هدفون شیائومی / میکروفن لپ‌تاپ / گوشی
  • ضبط گفتگو: اسکایپ - سایر گزینه‌ها: گوشی / استفاده از AudioHijack
  • ویرایش صدا: Audacity - سایر: GarageBand / Adobe Audition
  • هاستینگ: Anchor - سایر: ‌GoogleCloud / AWS / Archive
  • تهیه کاور: Gimp - سایر: فوتوشاپ
  • ساخت کلیپ: Shotcut
  • دستورات خط فرمانی کاربردی
   • فشرده‌سازی عکس: convert
   • تبدیل فرمت‌های مختلف به هم: ffmpeg
  • وبسایت رادیو دال
  • انجمن: NodeBB
   ویرایش تگ: MusicBrainz Picard
  پست شده در وبلاگ
 • RE: شرق پر ماجرا، با فرناز از کره جنوبی

  فراز در توئیتر نوشت:

  سلام آرش جان. من این اپیزود رو شنیدم و مثل همیشه عالی بود. مرا یاد مطلبی انداخت که چند وقت پیش در مورد کره جنوبی خواندم و خوشحالم که در این اپیزود هم به نوعی به آن اشاره کردید. این مطلب را با برداشتی آزاد ترجمه کردم و در لینکدین گذاشتم. اگر بشود آن را در اینجا به اشتراک می گذارم.

  لینک به مطلب در لینکداین

  این مطلب به این اشاره دارد که کره جنوبی جامعه بسیار موفقیت گرایی است و این باعث می شود افرادی که در رقابتها شکست می خورند بسیار نا امید شوند و به خودکشی رو می آورند.

  من این مطلب را در بحبوحه نا آرامیهای آبان ماه نوشتم و به این اشاره کردم که دولت کره با شناسایی این مشکل در صدد رفع آن برآمده و برای جوانان کارگاههایی برای مقابله با شکست و حتی اردوهایی در این مورد برقرار کرده. نمایشگاهی که مربوط به شکست است هر ساله برگزار مز شود و افراد تجربیاتشان را با هم به اشتراک می گذارند. این حاصل فرهنگی است که به جوانان به چشم سرمایه نگاه می کند.

  البته طنز این موضوع این است که بدلیل متقاضیان زیاد خود شرکت در این کارگاهها هم خود شامل یک رقابت است!
  😮

  کره جنوبی در میان کشورهای OECD در سال ۲۰۱۸ رتبه اول را از لیتوانی ربود.

  پست شده در Radio Daal | رادیو دال
 • RE: مسیر پر پیچ و خم، با قاسم از آلمان

  مهمان در مسیر پر پیچ و خم، با قاسم از آلمان گفته است:

  @ArashThr چجوری میشه از پادکست حمایت کرد؟ البته من نمیتونم بیام تهران و بلیط همین برنامت را بخرم ....اینکه میخواهم از پادکست حمایت کنم پولم زیادی نکرده بلکه دلیلش اینه چون واقعا خیلی چیز از این پادکست یاد گرفتم بی نهایت متشکرم و مثل علی بندری یه حساب ازاد برا هرکس که دلش میخواهد کمک کنه بگذار و اگه هست برام بفرست

  مرسی دوست عزیز. بی‌اندازه از این لطفی که داری ممنونم. ایشالله تا چند وقت دیگه یه راه برای کمک‌های مالی راه میندازم که اگر بشه از این طریق کارهای بهتری و بیشتری داشته باشیم 🙂

  پست شده در Radio Daal | رادیو دال
 • RE: شرق پر ماجرا، با فرناز از کره جنوبی

  مهمان در شرق پر ماجرا، با فرناز از کره جنوبی گفته است:

  در پاکست قبلی در انجمن درخواست کردم قسمتی از پادکست رو به دوستانی که توی کره‌جنوبی هستن اختصاص بدید. ممنون که اینقدر زود رسیدیم به کره

  آره، حواسم به انجمن هست. البته خب شانس هم بود، ولی پس ذهن داشتم. مرسی که مشارکت داری.

  پست شده در Radio Daal | رادیو دال
 • شرق پر ماجرا، با فرناز از کره جنوبی

  پس از کمی تاخیر به واسطه اتفاقاتی که در چند هفته گذشته شاهدش بودیم، دوباره با یک قسمت دیگر از رادیو دال برگشتیم و این بار سراغ کره جنوبی رفتیم. فرناز در این قسمت مهمان برنامه ما شده و همراه با هم از فرهنگ و نحوه زندگی در کره جنوبی حرف زدیم. همچنین به این پرداختیم که چطور شد فرناز از کسی که برنامه داشت دکترا بخونه رسید به جایی که گوینده رادیو بوسان در کره شد.

  جذابیت‌های شرق آسیا برای من روز به روز در حال بیشتر شدنه. از یک سمت فرهنگ و روش زندگی در این قسمت متفاوت و تا حدی عجیب و نامانوسه، ‌از سمت دیگه با کمی دقیق‌تر شدن ریشه‌های مشترک فرهنگی بین ما و مردم این بخش قابل مشاهده است. در این قسمت با فرناز علاوه بر اینکه به داستان‌ها و اتفاقات شخصی در زندگی فرناز پرداختیم و راجع به این صحبت کردیم که چطور سر از کره جنوبی در آورد، بخش زیادی از حرف‌هامون به نحوه زندگی و نوع نگاه مردم کره اختصاص پیدا کرده.

  توضیحات بیشتر در سایت رادیو دال

  forum.jpg

  پست شده در Radio Daal | رادیو دال