شرق پر ماجرا، با فرناز از کره جنوبی

• پس از کمی تاخیر به واسطه اتفاقاتی که در چند هفته گذشته شاهدش بودیم، دوباره با یک قسمت دیگر از رادیو دال برگشتیم و این بار سراغ کره جنوبی رفتیم. فرناز در این قسمت مهمان برنامه ما شده و همراه با هم از فرهنگ و نحوه زندگی در کره جنوبی حرف زدیم. همچنین به این پرداختیم که چطور شد فرناز از کسی که برنامه داشت دکترا بخونه رسید به جایی که گوینده رادیو بوسان در کره شد.

جذابیت‌های شرق آسیا برای من روز به روز در حال بیشتر شدنه. از یک سمت فرهنگ و روش زندگی در این قسمت متفاوت و تا حدی عجیب و نامانوسه، ‌از سمت دیگه با کمی دقیق‌تر شدن ریشه‌های مشترک فرهنگی بین ما و مردم این بخش قابل مشاهده است. در این قسمت با فرناز علاوه بر اینکه به داستان‌ها و اتفاقات شخصی در زندگی فرناز پرداختیم و راجع به این صحبت کردیم که چطور سر از کره جنوبی در آورد، بخش زیادی از حرف‌هامون به نحوه زندگی و نوع نگاه مردم کره اختصاص پیدا کرده.

توضیحات بیشتر در سایت رادیو دال

forum.jpg

• در پاکست قبلی در انجمن درخواست کردم قسمتی از پادکست رو به دوستانی که توی کره‌جنوبی هستن اختصاص بدید
    ممنون که اینقدر زود رسیدیم به کره
    مرسی از پادکست عالیتون

• مهمان در شرق پر ماجرا، با فرناز از کره جنوبی گفته است:

در پاکست قبلی در انجمن درخواست کردم قسمتی از پادکست رو به دوستانی که توی کره‌جنوبی هستن اختصاص بدید. ممنون که اینقدر زود رسیدیم به کره

آره، حواسم به انجمن هست. البته خب شانس هم بود، ولی پس ذهن داشتم. مرسی که مشارکت داری.

• فراز در توئیتر نوشت:

سلام آرش جان. من این اپیزود رو شنیدم و مثل همیشه عالی بود. مرا یاد مطلبی انداخت که چند وقت پیش در مورد کره جنوبی خواندم و خوشحالم که در این اپیزود هم به نوعی به آن اشاره کردید. این مطلب را با برداشتی آزاد ترجمه کردم و در لینکدین گذاشتم. اگر بشود آن را در اینجا به اشتراک می گذارم.

لینک به مطلب در لینکداین

این مطلب به این اشاره دارد که کره جنوبی جامعه بسیار موفقیت گرایی است و این باعث می شود افرادی که در رقابتها شکست می خورند بسیار نا امید شوند و به خودکشی رو می آورند.

من این مطلب را در بحبوحه نا آرامیهای آبان ماه نوشتم و به این اشاره کردم که دولت کره با شناسایی این مشکل در صدد رفع آن برآمده و برای جوانان کارگاههایی برای مقابله با شکست و حتی اردوهایی در این مورد برقرار کرده. نمایشگاهی که مربوط به شکست است هر ساله برگزار مز شود و افراد تجربیاتشان را با هم به اشتراک می گذارند. این حاصل فرهنگی است که به جوانان به چشم سرمایه نگاه می کند.

البته طنز این موضوع این است که بدلیل متقاضیان زیاد خود شرکت در این کارگاهها هم خود شامل یک رقابت است!
    😮

کره جنوبی در میان کشورهای OECD در سال ۲۰۱۸ رتبه اول را از لیتوانی ربود.

• @ArashThr گرامی
    ممنون بابت انتخاب این محتوا و انتخاب فرناز پر انرژی

• سلام 🙂
    خب اینم چنتا سریال واسه کسایی که تازه به سریالهای کره ای علاقه مند شدن 🙂
    قبلش دوتا نکته بگم، اول اینکه سریالهارو بر حسب ژانرش میگم چون به نظرم خیلی مهمه و شدیدا هم پیشنهاد میکنم اول برین سراغ ژانر مورد علاقه تون 🙂
    و دوم اینکه سعی می کنم سریالهایی رو معرفی کنم  که هم خودم دوست داشتم و هم بین بقیه محبوب بودن.
    و نکته ی سوم که همین الان یادم اومد اینه که به علت حافظه ی ماهیم سریالا عمدتا مربوط به یکی دوسال اخیر خواهند بود، یا حداقل من تازه دیدمشون 🙂
    خب بریم سراغ اصل ماجرا 🤭

از ژانر مورد علاقه ام یعنی عشقی آبکی شروع می کنم 🤣 سریال extraordinary you یه سریال رومنس مدرسه ایه، با کلی کلیشه، طنز، درام، حس خوب والبته همه ی اینا با یه چاشنی راز و رمز همراهه. ایده ی اصلی داستان هم خیلی جالبه، اینکه آیا نقش اصلی زندگیتون هستید؟ و چقدر واسه این نقش اصلی شدن تلاش می کنین؟ و از این حرفا.
    توی همین ژانر مدرسه ای، خیلی واقعی تر و تیره و تارتر، مینی سریال Just dance به شدت پیشنهاد میشه 🙂 شاید اسم و پوستر و خلاصه ی سریال گول زننده باشه ولی مقاومت کنین و این سریالو ببینین، فوق العاده اس! مخصوصا واسه کسایی که آخر دبیرستانن و دارن به انتخاب رشته و دانشگاه فکر می کنن. این سریال انقدر واقعی بود و انقدر خودمو توش می دیدم که نمی تونستم دوسش نداشته باشم 😞

توی ژانر اجتماعی و درام سریال  "آجوشی من" پیشنهاد میشه(به اسم اینم توجه نکنین😁) که خیلی هم ترکوند و تو خود کره هم کلی جایزه برد و از همه مهمتر بازیگراش جزو مورد علاقه هامن 😀 سریالیه که از دل زندگی واقعی بیرون اومده و همونقدر سنگین، آروم، غمناک و لذت بخشه... نمی دونم آهنگ "میلیون میلیون گل رز" رو شنیدین یا نه؟! ورژن کره ایش تو این سریال پخش میشه که من عاشقشم!

تو همین ژانر اگه یکمم تاریخ بهش اضافه کنیم،مثلا بریم به سالای 1870 یا 80 ، سریال "آقای آفتاب" رو داریم. کارگردانی این سریال محشره! جزو باکیفیت ترین سریالهای کره ایه که البته دلیل واضحش همکاری نتفلیکس تو ساختشه. به هرحال داستان هم در نوع خودش جالبه هرچند یه جاها به رسم دیرین سریالهای کره ای کش میاد ولی خب به خاطر کارگردانیشم که شده پیشنهاد میشه. نسخه ی دوبله شده ی سریال هم موجوده و کاملا مناسب با خانواده دیدنه 🙂

به نظرم کره تو ژانر جنایی کارش خوبه! قریب به نود درصد کارای شبکه ی OCN پیشنهاد میشه تو این ژانر، ولی چنتا سریالی که خیلی معروفن، "سیگنال" که تم سفر در زمان هم داره، "زندگی در مریخ" که بازسازی نسخه ی انگلیسی سریالی به همین اسمه و به همون اندازه فوق العاده اس و البته "صدا(Voice)" که اینم بیس اصلی حل پرونده هاش بر اساس قدرت ماورایی طور یه مامور ویژه اس ولی پرونده های خفنی توش بررسی میشه و البته به افراد با روحیه ی حساس پیشنهاد نمیشه 😶 دلم نیومد "بچه های هیچکس" و "بیا بغلم کن" رو نگم😐

اگه روانشناسی دوس دارین سریال فوق العاده ی its ok its love رو پیشنهاد میکنم. جزو بهترین سریالای روانشناسی کره ایه واقعا، تازه اگه بخوام روشنفکر بازی درارم و نگم بهترینِ بهترین 😁 تو ژانر پزشکی هم "ذهن زیبا" رو دوس داشتم هرچند حساب نیست چون خیلی نمی بینم از این ژانر و آخرشو خراب کردن ولی خب داستانش جالب بود.

و در نهایت با اینکه هنوز کلی سریال مونده ولی طومارمو با یه مینی سریال پونزده قسمتی که درکل چیزی حدود یه ساعت و نیم میشه، به پایان میبرم. The boy next door! این سریال مخصوص وقتیه که افسرده شدین و احتیاج دارین یه ساعت و نیم فقط بخندین 😂 خود خود جنسه لعنتی 😂

وارد شوید تا پست بفرستید