حمایت مالی از رادیو دال

• از این پس رادیو دال صفحه حمایت‌های مالی خواهد داشت. در رابطه با این موضوع چندین نکته رو باید بگم:

• اول اینکه تا به امروز رادیو دال درآمدزایی خاصی نداشته. تنها مورد یک اجرای زنده بود که عواید اون هم خرج خرید پیکسل، پذیرایی و سفر به اصفهان برای ضبط یک قسمت شد (که هنوز منتشر نشده). نگاه من به پادکست به عنوان منبعی برای کسب درآمد نبوده؛ کار جذاب و هیجان‌انگیزیه که انجام میدم و خوش میگذره.

• مورد دوم اینکه در هر حال گرداندن چنین پادکستی هزینه‌هایی داره، البته من سعی کرده‌ام تا حد امکان با پرهیز از وابستگی به سرویس‌های دیگه هزینه‌ها رو کاهش بدم، ولی خب باز هم مواردی غیر قابل اجتنابی وجود داره؛ هزینه‌هایی که در طول این سه سال با در نظر گرفتن وضعیت دلار زیادتر هم شده. علاوه بر اینکه در بعضی نقاط مثل کیفیت صدا میشه با صرف هزینه کارهایی انجام داد.

• گفتن این موضوع برای خودم هم عجیبه و جالبه، ولی اولین بار ایده راه انداختن حمایت مالی توسط یکی از شنونده‌ها مطرح شد؛ و عجیب‌تر اینکه بعدا این درخواست توسط چند نفر دیگه تکرار شد. بدون شک داشتن شنونده‌هایی تا این حد عزیز و دوست‌داشتنی که کمک به سرپا بودن و بهتر شدن پادکست براشون دغدغه است یکی از بهترین تجربه‌های من در رادیو دال بوده.

• سایت‌ها و سرویس‌هایی هستند که اجازه میدن به راحتی و با چند کلیک یک صفحه برای حمایت مالی راه‌اندازی کنید، کارشون هم واقعا درسته. ولی خب دو تا موضوع وجود داشت: اولا که اگر به سابقه‌ی پادکست هم نگاه بندازید من هر چیزی که بدونم میتونم بسازم رو خودم درست میکنم. دو هم اینکه دوست نداشتم همینطوری یه لینک بدم که برید و کمک کنید. برام مهم بود شنونده‌ها بدونن در مورد این موضوع فکر شده و کار انجام گرفته. در کنارش به یک نقطه اتکا و کاری که شروع حمایت مالی رو نمایندگی بکنه نیاز داشتم.

• اینجا بود که ریحانه وارد شد! علاقه‌ی من به نقاشی و تصویرگری بی‌اندازه زیاد و استعدادم در اونها بی‌اندازه اندکه. با این حال برام مهم بود بتونم برای اینکار یه تصویرسازی خوب و واقعی داشته باشم، چیزی که بتونه اتفاقات پشت داستان رو به خوبی نمایش بده. پیدا شدن ریحانه با این حجم از استعداد و نگاه همسانی که ما داشتیم چیزی کم از معجزه نداشت. نتیجه کار شد تصویرسازی بی‌نظیری که در پایین مشاهده میکنید.

• در طول این مدت به تدریج یه لیست از مواردی که در پادکست هزینه داشتند و یا با صرف هزینه امکان بهبودشون وجود داشت رو درآوردم. کنار هم قرار دادن این موارد همراه با راه افتادن سرویس‌های پرداخت و آماده شدن کار تصویرسازی از سمت ریحانه، پروژه‌ی حمایت مالی رو در سمت من کامل کرد، و حالا و در اینجا این صفحه رو به سایت اضافه کردم.

donate.jpg

چرا کمپین نه؟

قبل از راه انداختن این صفحه با افرادی که تا قبل از این تجربه‌ای در این زمینه داشتند صحبت کردم و پیشنهاد اکثر اونها راه انداختن کمپین بود. به این صورت که یه هدف‌گذاری انجام بدیم و سعی کنیم در زمان مشخصی به اون برسیم.

به رغم اینکه حرف این دوستان صد در صد درست بود من از خودم پرسیدم خب کمپین رو برای چی راه بندازم؟ اولین جواب خرید میکروفن بود. ولی همونطور که من قبلا در پستی راجع به کیفیت ضبط توضیح دادم کیفیت ضبط در پادکستی مثل رادیو دال لزوما به خرید یک میکروفن بهتر نمیشه. علاوه بر اینکه در این مرحله از کار نیازمندی‌های ضروری‌تری داریم.

همونطور که در صفحه حمایت توضیح داده‌ام در مورد رادیو دال هزینه‌هایی که وجود داره یا هزینه‌های خورد و پراکنده هستند، و یا هزینه‌های ماهانه. راه انداختن کمپین برای چنین شرایطی به نظرم نتیجه دلچسبی برای مشارکت‌کننده‌ها نمیتونست داشته باشه.

چرا حمایت مالی؟

میخوام رو راست باشم و بگم اصلی‌ترین دلیل برای راه انداختن این ساز و کارِ حمایتی حس خوبی بود که میدونستم به دنبال خواهد داشت.

تصور اینکه میبینی یه نفر از جایی دور، کسی که تا به حال ندیدی، حاضر شده با ارسال مبلغی که در ازاش زحمت کشیده و تلاش کرده، حالا هرچقدر هم اندک، به یک فعالیت جمعی و خودمونی کمک کنه، چنان من رو به هیجان میاره که نمیتونستم ازش چشم‌پوشی کنم.

و خب امیدوارم این حس خوب برای شما وجود داشته باشه، با در نظر گرفتن اینکه میدونید کمک‌های شما چطور میتونه مشوق و انگیزه برای ادامه دادن این مسیر و پایدار بودنش بشه.

کارهای هیجان‌انگیز زیادی هست که میشه انجام داد و این همکاری میتونه راه برای حرکت به سمت اونها رو هموار کنه.

حمایت‌های خارج از کشور

بذارید به خاطر تاثیرگذاری بالایی که دارند در یه بخش هم مشخصا راجع به حمایت‌های خارج از کشور صحبت کنم. بر اساس آمار چیزی در حدود چهل درصد از شنونده‌های رادیو دال در خارج از کشور مستقر هستند. اگر درصد خیلی کمی از این شنونده‌ها حاضر باشن از طریق روش‌هایی مثل پترئون کمکی مالی اندک و مستمری به پادکست داشته باشند پادکست به راحتی میتونه با استقلال تمام به پیش حرکت کنه، فرصت برای بهبود کیفیت کار فراهم میشه، و خب مسلما برای من هم فرصتی میشه تا خیلی جدی‌تر در این زمینه کار کنم.

pat.png

در نهایت ...

در نهایت هیچ حمایتی بیشتر و باارزش‌تر از حضور شما و همراهی با من و پادکست نیست. میدونم خیلی کلیشه‌ای ممکنه به نظر بیاد، ولی واقعا همینطوره. مسلما بزرگترین بُرد برای من این بوده که این فرصت رو داشته‌ام تا به واسطه این پادکست با افراد بی‌نظیر و باحالی آشنا بشم.

وارد شوید تا پست بفرستید